مغازه زدن

در اوضاع اقتصادی حاکم در عصر حاضر و اشباع شدن اکثر مشاغل ، اهمیت مباحثی مثل کارآفرینی , کسب درآمد مغازه زدن و پیداکردن شغل مناسب برای همه دو چندان شده است .در این بین عده ای به فکر افتتاح مغازه و مغازه داری هستند ، اما صرف داشتن ایده راه اندازی مغازه نمی تواند راه به جایی ببرد و در این راه نیاز است که تامل بیشتری بر این موضوع داشته باشید و همه ی جوانب و احتمالات را بسنجید و عواملی که در این مسیر منجر به پیشرفت و موفقیت شما می شوند را پیدا کنید. برای دست یابی به موفقیت ،لازم است چهارچوب فکری تان را تغییر دهید ؛ باهر کارآفرین یا صاحب مشاغل مختلف که صحبت کنید به سرعت می فهمید که شروع هرکاری به تلاش بسیارزیادی نیاز دارد. اگر قصد دارید برای راه اندازی یک مغازه تلاش کنید باید مراحل و شیوه های لازم برای رسیدن به هدف خود را بدانید . برای آغاز باید به چند مورد توجه کنید:

همیشه با “چرا” آغاز کنید:
خوب است که بدانید مغازه ای که شما میخواهید راه اندازی کنید چه هدفی برای تامین نیازهارا دنبال می کند؟ دراین فرآیند، ممکن است عاقلانه باشد که بین اینکه مغازه ی شما و محصولاتی که می خواهید آن را بفروشید فقط به یک شخص خدمت می کند یا به یک بازار و قشر خاص تفاوت قائل باشید . هنگامی که دلیل شمامعطوف به تامین نیاز دربازار است ،دامنه تجارت شماهمیشه بزرگتر از مغازه ها و محصولاتی است که برای تامین نیازهای شخصی طراحی شده است .

خوش برخوردی و اخلاق خوب را حفظ کنید:
هرکسب و کار و هرشغلی ، چالش ها و پستی و بلندی های زیادی دارد .اما هیچ کس از مغازه داری بدعنق و بداخم خوشش نمیاد و در مواجه های بعدی تاحد امکان از این چنین مغازه داری خرید نمیکند . شاید همان لحظه ای که مشتری به مغازه شما مراجعه کرده است ذهن شما درگیر مسائل و مشکلات مهمی باشد اما دیگران از آن ها اطلاعی ندارند و این حق رابه شما نمی دهند که بخواهید با آن ها بدرفتاری کنید .پس بدون توجه به دشواری ها و مشکلات کاری و شخصی ، لبخندبزنید و مشتری را ناامید نکنید .

به سرعت و به سادگی تسلیم نشوید:
ممکن است جمله ی بالا کلیشه ای ترین و تکراری ترین شعاری باشد که شنیده باشید امامهم ترین نکته ای است که باید به ذهن تان بسپارید .حرفه ی مغازه داری برای اشخاصی که به قدر کافی مصمم نیستند و سخت کوشی لازم را ندارند اصلا مناسب نیست. پس در راهی که انتخاب کرده اید سماجت لازم را داشته باشید هرگز اجازه ندهید دشواری ها و بدبیاری ها و مشکلات ابتدای کار شمارا از ادامه دادن منصرف کند.
پس در زمان های بی ثباتی و بروز مشکلات نیز مثبت اندیش و بااعتمادبه نفس باقی بمانید .

حال چند ایده برای تاسیس مغازه و شغل جدید را به شما معرفی می کنیم :

1) تهیه غذای خانگی :

اگربه زمینه آشپزی علاقه مندید و  مهارت نسبتا خوبی در آشپزی دارید ، این می تواند یک فرصت پولسازی خوب برای شما باشد! امروزه با افزایش فست فودها و غذا های پرکالری ، درکنار کاهش فعالیت های فیزیکی و کم تحرکی، مردم بیشتراز پیش دنبال غذای سالم و مناسب خانگی هستند و معمولا یک غذای سالم و گرم خانگی را به فست فود ها و غذاهای آماده با کالری و چربی بالا ترجیح می دهند.
علاوه براین ها انتخاب یک نام تجاری مناسب و تبلیغات را در شروع کارتان فراموش نکنید.همچنین سریع امیدتان را ازدست ندهید، هیچ تهیه غذا و یا رستوران مشهوری روزاولش را پرفروش و خارق العاده آغاز نکرده که شما بخواهید دومین نفرباشید پس به تلاشتان برای بهبود کیفیت غذا وسرویس دهی ادامه دهید.

مقاله افزایش فروش رستوران یک راهنمای عالی برای شروع این کسب و کار است .

 

2) مغازه ای برای خرید و فروش بازار سهام و بورس :

یک مغازه خرید و فروش بازار سهام باز کنید و از کاربر نهایی حق دلالی بگیرید . مزیت این شغل این است که افراد برای خرید سهام و یا سرمایه گذاری نیاز به سرمایه سنگین اولیه ندارند و می توانند با مبالغ ناچیز شروع کنند ؛همچنین امکان ورود به بازار بورس برای هر شخصی وجود دارد و میزان نقد شوندگی خوبی دارد .

بورس

 

3) مغازه زدن لبنیات سنتی :

با افتتاح کارخانه های بزرگ لبنیات در چنددهه گذشته و تولید محصولات پاستوریزه ، میل مردم به خرید محصولات سنتی کمتر شده بود اما چند سالی است که ذائقه مردم دچار نوستالژی شده واز طرفی اعتماد مردم از فرآورده های لبنی تولید شده سلب شده و نسبت به لبنیات سنتی رغبت بیشتری پیدا کرده اند .به همین خاطر در شرایط فعلی باز کردن یک چنین مغازه ای و ارائه محصولات لبنی مختلف می تواند یک ایده شغلی مناسب برایتان باشد.
اما برای رسیدن به موفقیت در آن باید آشنایی با تولید وساختارشیرخام ، آشنایی با بهداشت و کیفیت شیرخام و آشنایی با اصول اولیه فرآوری شیر  داشته باشید .

 

4) مغازه زدن خرید و فروش کتب دست دوم :

گاهی به علت تمام شدن چاپ یک کتاب و پیدا نشدن نسخه نو آن در بازار و گاهی به علت گران بودن چاب جدید کتاب ها افراد متمایل می شوند که کتاب های دست دوم را خریداری کنند .همچنین ممکن است افرادی به علت نداشتن فضا یا شایدهم داشتن چند نسخه از یک کتاب تصمیم به فروش کتاب های دست دوم خود بگیرند؛ شما می توانید چنین مغازه ای ایجاد کنید و باسرمایه نسبتا کم این کار را شروع کنید . مغازه شما می تواند تبدیل به پاتوق دائمی دانشجویان ، دانش آموزها ، کنکوری ها و افراد مشتاق به مطالعه شود که با صرف هزینه کم تر بتوانند کتاب های موردنیازشان را تامین کنند .

 

5) مغازه زدن تعمیر وسایل الکتریکی :

باتوجه به اینکه امروزه با پیشرفت تکنولوژی وسایل مدرن و انواع لوازم خانگی با امکانات  پیشرفته وارد بازار شده اند ، نیاز به شغل تعمیرات انواع وسایل الکتریکی نیزبه خوبی ملموس است و یکی از مشاغل پردرآمد محسوب می شود . برای اینکه یک چنین مغازه ای راه اندازی کنید نیاز به مهارت و تخصص در این زمینه دارید و واضح است که افرادی که هیچ گونه زمینه ای در رشته های برق و الکترونیک ندارند امکان تعمیر و برطرف نمودن مشکلات مربوط به آن ها را نیز نخواهند داشت . حال این مهارت می تواند از طریق تحصیلات دانشگاهی و مطالعه در این زمینه به دست آمده باشد و یا اکتسابی بوده و از روی علاقه و مهارت های فردی و به روش تجربی بوده باشد .
همچنین می توانید به تعمیر گوشی های همراه نیز بپردازید که یکی از مشاغل پردرامد فنی در بازار کار امروز است که باتوجه به بازارکارعالی تعمیرات  موبایل از درآمد خوبی برخوردار است البته داشتن مهارت و توانایی لازم در عیب یابی و تعمیرات انواع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری نیز نیازمند فعالیت در این حرفه است .  همچنین استرس این شغل به دلیل حساسیت قطعات حین تعمیربالاست که نوعی عیب برای آن محسوب می شود .
برای مشاغل یادشده نیاز به فعالیت بدنی سنگین ندارید و باسرمایه اولیه کم هم می توانید شروع به کار کنید که یک حسن بزرگ است.

تعمیر برد الکتریکی

 

6) خدمات خیاطی:

یک ایده جذاب و بدون نیاز به سرمایه ، مخصوصا برای خانم های علاقه مند و خانه دار و هنرمند راه اندازی یک خیاطی کوچک است .اما درهنگام تکمیل این طرح سعی کنید تاحدامکان واقع بینانه عمل کنید و از مهارت و توانایی خود مطمئن باشید زیرا اگر بیشتراز توانایی خود برای سوددهی کسب و کار خود پیش بینی کنید ناامید خواهید شد امااگر سوددهی کمتری برای کسب و کار خود پیش بینی کنید شگفت زده خواهید شد و این به شما کمک می کند برای ادامه راه خود انگیزه بگیرید .

 

7) کارواش :

کارواش نامی آشنا برای همه و به ویژه دارندگان وسایل نقلیه است .از زمانی که ماشین ها به وجود آمدند نیاز به پاکیزگی در آن ها مانند دیگر نیازهای مهم مورد توجه قرار گرفته است .شست و شوی ماشین در منازل و به روش دستی ،هم زمان بر است و هم آب نسبتا زیادی مصرف می کند بنابراین افراد معمولا ترجیح می دهند که شست و شوی اتومبیل های خودرا به کارواش ها بسپارند . روش هایی که برای شست و شوی خودروهای سبک وسنگین وجود دارد به صورت دستی ومکانیزه هستند و صاحبان کارواش باتوجه به میزان سرمایه ، منطقه ، تعداد مشتریان و نوع خدماتی که قصد ارائه آن را دارند می توانند تجهیزات موردنیاز خود را تهیه نموده و به مشتریان خود خدمات مطلوب ارائه دهند .

مغازه زدن کارواش

 

8) مغازه فروش لوازم ورزشی و کوهنوردی :

ورزش کوهنوردی یکی از قدیمی ترین ورزش های کشور است که سالیان درازی است به شیوه قهرمانی در کشور وجود دارد و کوهنوردان زیادی وجود دارند که به این ورزش نگاه جامع تر و جدی تری دارند . علاوه بر این رشته ورزشی ، سایر رشته های دیگر نیازمند تجهیزات ، لباس ها و وسایل مربوط به خودهستند فروشگاه لوازم سفر و وسایل ورزشی کسب و کار پولسازی است که اگر به آن علاقه مند باشید و پشت کار کافی داشته باشید می توانید در آن موفق باشید.

 

9) برگزار کننده ی مراسمات مختلف:

مراسم های عروسی می توانند یکی از رویدادهای پراسترس برای زوج های جوان باشند که دغدغه ی نحوه برگزاری آن  برایشان تنش زا باشد .آنها نه تنها در حال وارد شدن به یک مرحله جدید در زندگی خود هستند بلکه درپی راه اندازی یک مهمانی هستند که برای خودشان و بقیه مهمان ها به یاد ماندنی باشد . همچنین برای مراسم های عزاداری و یا مراسمات دیگری مثل جشن تولد ها ، جشن نامزدی ،میهمانی های مربوط به مذاکرات کاری و …… ممکن است افراد ، وقت یا مهارت کافی برای اداره آن ها را نداشته باشند ودر این مواقع نیاز داشته باشندکه به شما مراجعه کنند پس شما باید مهارت های موردنیاز در این زمینه را کسب کنید .مثل: توانایی برنامه ریزی و سازماندهی ، مدیریت زمان ، حل مسائل ، تزئینات و ابزار موردنیاز برای هر شاخه .

 

10) دفتر حمل و نقل و خدمات جابه جایی:

راه اندازی دفتری برای پذیرش و جابه جایی و گرفتن و تحویل دادن پیام ها ، مدارک ، بسته ها و سایراقلام بین ادارات یا بخش های یک سازمان وسایرامور اداری با استفاده از دوچرخه ، موتورسیکلت ، اتومبیل یا حمل و نقل عمومی می تواند یک ایده کارآفرینی برای شما باشد.

 

11) مغازه زدن فروش لوازم تزیینی تولد و مهمانی :

مردم در تمام ماه های سال به دنیا می آیند بنابراین می توان گفت جشن تولد یک رویداد همیشگی است که محدود به بازه ی زمانی خاصی نیست . همچنین مهمانی ها در روزهای مختلف سال و با مناسبت های مختلف برگزار می شوند البته زمان هایی هم هستند که فروش شما افزایش می یابد زمان هایی مثل اعیاد دینی وجشن های نیمه شعبان و یا دورهمی هایی مثل شب یلدا .پس با داشتن شغلی برای فروش محصولات مربوط به این مراسمات نگرانی برای افت فروش فصلی وجود ندارد . ومی توانید در مغازه تان محصولاتی مثل انواع بادکنک ، تم تولد ، بادکنک های هلیومی، لوازم مربوط به جشن ها و ظروف پذیرایی ، خدمات تزییناتی و شمع و فشفشه و روبان و جعبه های هدیه و غیره را بفروشید.

 

12) انجام خدمات کامپیوتری و تایپ :

خدمات کامپیوتری یکی از خدماتی است که بازار آن هیچ وقت از رونق نمی افتد و از نصب ویندوز گرفته تا تعمیرات سخت افزاری و حتی راه اندازی و پشتیبانی و کارهای چاپ و تکثیر و ثبت نام برای آزمون های کنکور سراسری و غیره دامنه دارد . همچنین باید بدانید که تایپ یکی از راه های موثر کسب درآمدبرای مردم است. این روزها این قابلیت نه تنها افت نکرده ، بلکه فراگیرتر شده است .اشتباه رایجی که در جامعه وجود دارد که تایپیست بودن وانجام پروژه های تایپ نمی تواند به  عنوان یک شغل پردآمد و تمام وقت جدی گرفته شود اما این گونه نیست.مزیت این کاربه این است که فضاوسرمایه ای زیادی نیاز ندارید وداشتن یک کامپیوتربرایتان کفایت می کند.

تایپ

13) مغازه زدن فروش و نصب لوازم اسپرت خودرو :

شغل فروش و نصب لوازم اسپرت خودرو درچند دسته راه اندازی می شود که می توانید در شاخه های مختلف آن فعالیت کنید ازجمله : نصب سیستم صوتی و پخش ، تعویض بوق ونصب دزدگیر ،نصب و فروش انواع رینگ های اسپرت و تزیینی ، فروش و نصب لاستیک ،روکش صندلی ها وکف پوش ، چراغ های تزئینی انواع خودرو ، شیشه دودی ،وسایل تزئینی داخل خودرو ،سپر و……
موارد نام برده شده هرکدام می تواند یک شغل پردرآمدبرای شمایی که قصد راه اندازی یک کسب وکار را دارید باشد .

 

14) مغازه زدن آرایشگری :

اگر قصد مغازه زدن آرایشگری راه بی اندازید باید بدایند که می بایست دوره های مربوط به آن را بگذرانید و مجوزش را بگیرید.مزیتی که این شغل دارد این است که ساعات کاری دست خودتان است و خودتان می توانید آن را تعیین کنید. آرایشگری حرفه ای درجهان به یک علم تبدیل شده واصول خاص خودش را دارد.انسان ها در روز های مختلف سال نیاز به آراستگی و ایجادتغییرات در ظاهر دارند پس می توانید از فصلی نبودن آن یک نفس راحت بکشید . آرایشگر ها افرادی هستند که به افراد برای حفظ زیبایی کمک می کنند و از آن لذت می برند.
افرادی که توانایی برقراری ارتباط مستمر با افراد مختف اجتماع را دارند قطعا باکسب مهارت های لازم می توانند در شغل آرایشگری موفق تر باشند .

مغازه زدن آرایشگری

 

امتیاز مقاله :


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *